13073010_1066945670018560_1519888495_o.jpg

I.  

Obóz Studencki HERE odbył się w dniach 26 września – 1 października. Naszym głównym zadaniem było kartowanie punktów użyteczności publicznej (POI) za pomocą tabletów i oprogramowania gisowego w Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Jeleniej Górze oraz aktualizacja stanu dróg w Kowarach i Piechowicach.

W obozie wzięło udział piętnastu studentów Gospodarki Przestrzennej, w tym członkowie naszego Koła.

Przez pierwsze dwa dni byliśmy zakwaterowani w schronisku „Wojtek” w Szklarskiej Porębie. To właśnie tam zaczęliśmy naszą pracę. Każdego dnia byliśmy dzieleni na grupy, a każda z nich miała inną część miasta do opracowania. Na końcu dnia synchronizowaliśmy tablety, na których były zapisane wszystkie zaktualizowane, dodane lub usunięte przez nas POI. 

Oprócz zbierania POI, każdy z nas miał okazję zaznajomić się z poszczególnymi elementami pracy przy aktualizacji dróg. Wszystko za pomocą Multicam Car, czyli samochodu, który ma na wyposażeniu komputery o dużej mocy obliczeniowej, posiadające specjalistyczne programy, m.in. Atlas, z którego korzystaliśmy. Oprócz tego w samochodzie znajduje się mikrofon, dzięki któremu nasze komendy były nagrywane i dalej przekazywane do obróbki. Jest to niewątpliwie ciężka praca, która wymaga niebywałej precyzji i skupienia, ponieważ ze względu na dużą czułość urządzeń bardzo łatwo o pomyłkę. 

Po skończeniu pracy w Szklarskiej Porębie i Kowarach, odwiedziliśmy Hutę Szkła w Piechowicach. Mogliśmy tam z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł, co uświadomiło nam jak wiele wysiłku wymaga ta praca. 

Kolejnym przystankiem była Stacja Badawcza Uniwersytetu Wrocławskiego „Storczyk”, w której zostaliśmy już do końca praktyk.  Położona jest w Karpaczu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. To miejsce z pewnością zostanie z nami na długo ze względu na swój niezwykły klimat, który niejednego z nas wprawił w stan refleksji i przemyśleń. Jest to miejsce godne polecenia dla osób, które szukają ciszy i odpoczynku od codziennego zgiełku.

Ostatniego dnia wybraliśmy się na Śnieżkę (1 603 m n.p.m.). Trasa była bardzo wyczerpująca, ale widok, jaki ukazał nam się na szczycie zrekompensował wszystkie trudy wyprawy. Zmęczeni, ale dumni i szczęśliwi, byliśmy gotowi na powrót do Krakowa.

 

Na obozie HERE nauczyliśmy się pracy w zespole, co zdecydowanie zaprocentuje w naszej pracy zawodowej. Wielu z nas utwierdziło się w swoich planach na przyszłość, a inni odnaleźli drogę, którą chcieliby iść. Było to pełne pozytywnych wrażeń wydarzenie, które z czystym sumieniem możemy polecić każdemu studentowi Gospodarki Przestrzennej.

 

                                                                                                                                                                                                    Opracowała:

 

                                                                                                                                                                                                      N. Piegza

 

 

 

 

 

 

II.

W dniach 4-10 lipca 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu, dwójka studentów Gospodarki Przestrzennej i członków Koła Naukowego Urbanistyki (Ola Dudek – IV rok inż, Sebastian Belcer III rok inż.) wzięła udział w szkole letniej, organizowanej przez firmę HERE Community Poland we współpracy z Politechniką Wrocławską. Wyjazd ten miał charakter międzynarodowy, bo oprócz studentów z Polski wzięli w nim udział także studenci z Ukrainy, Węgier oraz Czech.
W trakcie trwania szkoły zostały nam zaprezentowane techniki tworzenia map, zarówno te kameralne jak i terenowe. Członkowie firmy opowiadali o swojej pracy i nowych technologiach pozyskiwania danych. Braliśmy także udział w szeregu wykładów.

Pierwszego dnia po rejestracji uczestników wysłuchaliśmy wykładu otwierającego szkołę letnią  pt. Maps and autonomous cars (relację można obejrzeć na Facebooku). Kolejne dni wypełnione były szkoleniami, wykładami i pracą w terenie.
Mieliśmy okazję wciąć udział w serii szkoleń i wykładów m.in.:
Crowd Sourced Maps, PRIME Collection, POI Collection, GIS in transportation and techniques used in the geodata.
Miały one miejsce w budynkach Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego, a jeden odbył się w Biurze Rozwoju Miasta Wrocławia.

W drugiej części dnia przechodziliśmy do części praktycznej, czyli pracy w terenie. Polegała ona na zbieraniu POI (Points of Interest). Dane zbierane były na terenie Wrocławia i poza miastem,
zarówno przy pomocy tabletów, jak i samochodów z zamontowanymi odbiornikami GPS i zestawem kamer. Wieczorem po zakończonej pracy wszyscy wspólnie integrowaliśmy się przy wspólnych posiłkach oraz braliśmy udział w przygotowanych przez studentów Politechniki Wrocławskiej wycieczkach po Wrocławiu.

Ostatniego dnia firma HERE przygotowała dla nas wycieczkę i zorganizowali kilkugodzinny spływ rzeką Oławą. Zmęczeni lecz szczęśliwi po całym tygodniu pracy pożegnaliśmy się ogrzewając przy płomieniach ogniska i smażąc kiełbaskę Na zakończenie zostały wręczone nam certyfikaty i dyplomy uczestnictwa w Międzynarodowej Szkole Letniej, po czym wróciliśmy do hostelu i ze smutkiem na twarzach spakowaliśmy się na drogę powrotną.
Uważam, że te 7 dni były czasem wykorzystanym do maksimum możliwości. Mieliśmy okazję wziąć udział w świetnie zorganizowanym wyjeździe, podczas którego zdobyliśmy nowe doświadczenia, pozyskaliśmy ciekawą wiedzę, którą na pewno wykorzystamy w przyszłości na studiach czy w przyszłej pracy. Oprócz tego zawarte tam znajomości i przyjaźnie oraz wspomnienia pozostaną w naszych głowach przez długi czas.
Firma HERE organizuje coraz więcej płatnych praktyk i wyjazdów skierowanych do studentów, dlatego warto zainteresować się tym tematem, ponieważ oni sami nie ukrywają, że są otwarci i chętni na współpracę z naszą uczelnią, a w szczególności z Kołem Naukowym Urbanistyki. Polecamy!

 

                                                                                                                                                                                                     Opracowała:

 

                                                                                                                                                                                                       A.Dudek

 

  

 

 

 

Kreacja przestrzeni

 

 

SPACE DAY

 

Coroczne wydarzenie, które zrzesza studentów UEK-u i nie tylko! 

Sprawdź!

 

 

KRYTYCY - NIE EKSPERCI

Zachłannie czerpiąc wiedzę, zarażamy pasją!

Sprawdź!

 

WARSZTATY URBANISTYCZNE

Międzykontynentalna nauka i zabawa. 

Sprawdź!

 

BADANIA NAUKOWE 

 

Coś co wychodzi spod kołowego pióra. 

Sprawdź!

 

 

POZNAJ NAS!

NAPISZ DO NAS

 

 ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
knurbanistyki@gmail.com


 

Działaj kreatywnie!

Możesz więcej - dołącz do nas już dziś!