13073010_1066945670018560_1519888495_o.jpg

 

 

Koło Naukowe Polityki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wraz z Kołem Naukowym Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej zapraszają na Międzynarodowe Warsztaty i Konferencję Urbanistyczną „urban TRAINing – developing a communication system in Cracow” w dniach 23-25 maja 2016 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. 

 

Wydarzenie organizowane jest przez nas po raz siódmy – pięć dotychczasowych konferencji miało zasięg ogólnopolski, zaś ubiegłoroczna i tegoroczna edycja to wydarzenia o randze międzynarodowej.

 

 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, planujemy gościć studentów z różnych krajów, którzy będą uczestniczyli w merytorycznym przygotowaniu do pracy warsztatowej i opracowaniu autorskich koncepcji wybranego przez nas obszaru Krakowa. Tegoroczna tematyka warsztatów skupia się wokół zagadnień transportowych, a zwłaszcza wykorzystania linii kolejowych na terenie Krakowa jako substytutu metra oraz szeroko rozumianej urbanistyki. Szczególną uwagę zamierzamy poświęcić często mało atrakcyjnym przestrzeniom miejskim w okolicach przystanków kolejowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, tematyka warsztatów podzielona będzie na wieloaspektowe problemy, które zostaną przedstawione uczestnikom w formie 3 zadań do rozwiązania. Uczestnicy podzieleni zostaną na kilkanaście grup, przy czym każda grupa będzie się składać z interdyscyplinarnego zespołu złożonego najczęściej z: architektów, architektów krajobrazu, gospodarzy przestrzennych/urbanistów i geografów. Podczas prelekcji wprowadzających w tematykę wydarzenia zgromadzonym zostaną przybliżone kwestie ekonomiczne, transportowe, przestrzenne i społeczne. Zostaną oni zapoznani z przykładami tego typu rozwiązań na świecie jak również zwrócimy uwagę na przedstawienie zebranych badań i inwentaryzacji poszczególnych obiektów związanych z transportem kolejowym w Krakowie.

 

Bardzo aktualny temat metra w Krakowie skłonił nas, aby w czasie warsztatów spojrzeć na ów aspekt możliwie jak najszerzej. Chcemy rozważyć jego znaczenie dla poszczególnych grup społecznych – inwestorów, deweloperów, urbanistów, architektów, badaczy i oczywiście lokalnych mieszkańców. Nadrzędną ideą warsztatów jest zatem zastanowienie się nad sensem wprowadzania metra w Krakowie, podniesienie świadomości społecznej Krakowian i zaproponowanie alternatywy jakim jest umiejętny rozwój i wykorzystanie istniejącej już linii aglomeracyjnej kolei powiązanej z modernizacją pobliskich placów miejskich wraz z przystankami w taki sposób, aby Krakowianie z dumą i nadzieją opowiadali o rozwiązaniach jakie mogą zostać wprowadzone w ich mieście!

 

Relacja z wydarzenia: 

 

23.05.2016r. 

Poniedziałkowy poranek to czas ostatnich przygotowań i niecierpliwego oczekiwania na przybycie uczestników warsztatów „Urban TRAINing”. 

Kiedy już jednak wszyscy dotarli, skosztowali ciasteczka i kawy, wysłuchaliśmy prelekcji naszych uczelnianych profesorów.

Popołudnie to były podróże po Krakowie z Bonarki na Koronę w 30stopniowym upale.

Mimo upałów i wyczerpujących zadań, większość z uczestników miała siłę i ochotę na pierwszą część warsztatowych integracji przy rytmie salsy wrzawie wspomnień z dzisiejszego dnia.

  

Opracowali:

 

 

                                                                                                                            S.Belcer, K.Bodzioch 

24.05.2016r. 

Za nami pracowity dzień. Uczestnicy od wczesnych godzin pochylali się nad swoją koncepcją i spełnieniem wymagań postawionych przed nimi zadań warsztatowych. Warto wspomnieć, iż cennymi radami dla uczestników służyli liczni specjaliści. Pomimo trudu włożonego w przygotowanie do jutrzejszej prezentacji unikalnej idei, chętnie występują naprzeciw okrywania pięknego również nocą Krakowa. 

 

25.05.2016r.

Jest nam bardzo przykro, ale nasze warsztaty dobiegły końca. 

Sądzimy, że trzeci dzień był najbardziej emocjonującym spośród wszystkich! Poprzedniego dnia warsztatowicze pracowali do późnych godzin. Mimo to, wszyscy zjawili się wcześnie rano by dokończyć swoje projekty. Termin nadesłania posterów upływał przecież o 9:30, nie można było marnować ani chwili! Wszystkie drużyny podołały zadaniu i dotrzymały wyznaczonego terminu. 

Nie był to jednak koniec ich pracy. Kolejne trzy godziny poświęcone były na zrobienie prezentacji. Każde proponowane rozwiązanie wymaga przecież silnych argumentów. Dyskusjom nie było  końca. O godzinie 12:30 mijał ostateczny czas pracy uczestników. Warsztatowicze dali z siebie wszystko! O wyznaczonej porze projekty były już w 100% skończone! Teraz można było pozwolić sobie na chwile wytchnienia.

Po godzinie 14:00 odbyło się oficjalne zakończenie konferencji. Wszystkie grupy, w kolejności od 1-12 musiały przedstawić swoje pomysły przed jury. Stres udzielał się każdemu na sali. Przecież każda drużyna chciała wypaść perfekcyjnie!   

Trzy… dwa… jeden… startujemy! Nasi wspaniali prowadzący – Iga Płatek oraz Olaf Staszkiewicz skutecznie rozluźnili atmosferę. 

Uczestnicy w różnorodny sposób przedstawiali swoje pomysły. Każda grupa zaprezentowała odmienną koncepcję oraz ciekawe rozwiązania, co sprawiało, że jury miało naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Po długich obradach i dyskusjach padły ostateczne wyniki:

 

I miejsce – grupa 4

Alexis Monneau

Diane Tiedemann

Wioleta Breczko

Joanna Grzybowska

Amelia Muskała

Martyna Waloska

 

II miejsce – grupa 8

Cecile Chaniol

Matthieu Pollien

Szymon Krawiec

Ewa Karaś

Karolina Prawda

Maciej Górz

 

III miejsce – grupa 12

Xu Jinrui (Jerry)

Guillaume Blatti

Justyna Sulisz

Magdalena Walczak vel Walczyk

Agata Malangiewicz

Grzegorz Ignatowicz

 

Ale to nie koniec emocji – co roku, tradycyjnie losujemy jedną osobę, która ma zapewnione darmowe uczestnictwo w przyszłorocznych warsztatach. W tym roku szczęśliwcem został Stanisław Klajs.

Tegoroczne warsztaty były wyczerpujące zarówno dla uczestników jak i organizatorów, ale dały nam wiele satysfakcji i motywacji do dalszej  pracy nad projektami. Jesteśmy dumni, że mieliśmy szansę współpracować z tak wspaniałymi ludźmi – pełnymi zapału, pomysłów i  pozytywnej energii.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy uczestnikom ciekawych pomysłów. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Krakowie był dla wszystkich dobrą zabawą i okazją do zdobycia nowego doświadczenia.

 

Opracowały:

 

 

 

                                                                                                                         J.Mysona, N.Piegza    

 

Śledź nasze wydarzenie na facebook.pl 

 

 

Kreacja przestrzeni

 

 

SPACE DAY

 

Coroczne wydarzenie, które zrzesza studentów UEK-u i nie tylko! 

Sprawdź!

 

 

KRYTYCY - NIE EKSPERCI

Zachłannie czerpiąc wiedzę, zarażamy pasją!

Sprawdź!

 

WARSZTATY URBANISTYCZNE

Międzykontynentalna nauka i zabawa. 

Sprawdź!

 

BADANIA NAUKOWE 

 

Coś co wychodzi spod kołowego pióra. 

Sprawdź!

 

 

POZNAJ NAS!

NAPISZ DO NAS

 

 ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
knurbanistyki@gmail.com


 

Działaj kreatywnie!

Możesz więcej - dołącz do nas już dziś!