13073010_1066945670018560_1519888495_o.jpg

 

W dniach 6-8 kwietnia w Łodzi odbyły się warsztaty urbanistyczno – architektoniczne pt. „Włócz się… Polesie”. Tematem  eventu była rewitalizacja łódzkiej dzielnicy Polesie. W wydarzeniu brali udział studenci m.in. architektury, architektury krajobrazu oraz gospodarki przestrzennej z całej Polski, w tym nasi „Kołowicze”. 

 Warsztaty rozpoczęliśmy od zajęć terenowych, które miały nam przybliżyć problematykę śródmieścia, na podstawie dwóch wybranych kwartałów. Owe kwartały były następnie przedmiotem naszych opracowań. Dopełnieniem wiedzy o analizowanym terenie były wykłady prowadzone przez ekspertów, którzy zajmują się tą problematyką na co dzień. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10 sześcioosobowych zespołów, w których mieliśmy przygotowywać nasze projekty. Jeszcze tego samego dnia grupy zajęły się opracowaniem wstępnych koncepcji.  Zacięte dyskusje, masa pomysłów – tak właśnie wyglądały początki pracy. Po określonym czasie zespoły zakończyły swoją działalność, gdyż kolejnym punktem progamu była zaplanowana przez organizatorów integracja w formie quizu dotyczącego gospodarki przestrzennej . Musimy zaznaczyć, że zwyciężczyniami quizu zostały nasze „Kołowiczki”.

 

  Warsztaty rozpoczęliśmy od zajęć terenowych, które miały nam przybliżyć problematykę śródmieścia, na podstawie dwóch wybranych kwartałów. Owe kwartały były następnie przedmiotem naszych opracowań. Dopełnieniem wiedzy o analizowanym terenie były wykłady prowadzone przez ekspertów, którzy zajmują się tą problematyką na co dzień. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10 sześcioosobowych zespołów, w których mieliśmy przygotowywać nasze projekty. Jeszcze tego samego dnia grupy zajęły się opracowaniem wstępnych koncepcji.  Zacięte dyskusje, masa pomysłów – tak właśnie wyglądały początki pracy. Po określonym czasie zespoły zakończyły swoją działalność, gdyż kolejnym punktem programu była zaplanowana przez organizatorów integracja w formie quizu dotyczącego gospodarki przestrzennej . Musimy zaznaczyć, że zwyciężczyniami quizu zostały nasze „Kołowiczki”. 

         Kolejny dzień warsztatów był przewidziany na wykonanie zadania konkursowego. Do naszych powinności należało wykonanie projektu danego terenu, w tym: ogólny zarys proponowanych przez nas rozwiązań, stworzenie modelu 3D, przekroju, dokładne opracowanie wybranego szczegółu, przedstawienie aspektów społecznych projektu oraz wykonanie prezentacji multimedialnej. Do naszej dyspozycji były materiały dotyczące obszaru oraz artykuły biurowe. Zapowiadał się pracowity dzień! 

Dużo czasu pochłonęło opracowanie wspólnej koncepcji terenu z uwzględnieniem ważnych aspektów sugerowanych przez ekspertów. Po południu odbyły się konsultacje, które miały naprowadzić uczestników na właściwy tor w tworzeniu planów.  Gdy uczestnicy doszli między sobą do porozumienia podzielili się pracą i od tej pory każdy z zapałem skupiał się nad powierzonym mu zadaniem. Termin nadesłania prac upływał o 5:00 następnego dnia. Większość z zespołów pracowało do późnych godzin nocnych by dopracować swój projekt. 

 

 Ostatni dzień warsztatów przeznaczony był na prezentację wykonanych zadań. Każda z grup miała na to 10 minut. Jury w składzie: mgr inż. arch. Anna Sokołowska, dr inż. Barbara Wycichowska, dr inż. arch. Adriana Cieślak, mgr Urszula Niziołek-Janiak, mgr Marta Karbowiak, mgr inż. arch. Aneta Tomczak miało bardzo trudne zadanie, ponieważ każda drużyna zaprezentowała odmienną koncepcję i pomysły. Wybór był naprawdę trudny. Po długich i burzliwych obradach wybrane zostały trzy najlepsze prace. Z uwagi na bardzo wysoki poziom jury postanowiło dodatkowo wyróżnić trzy inne projekty. W każdej ze zwycięskich oraz wyróżnionych drużyn znaleźli się członkowie naszego koła, co napawa nas dumą i radością. 

 

  Warsztaty „Włócz się… Polesie” były trzema dniami ciężkiej i intensywnej pracy. Mimo zmęczenia każdy z uczestników wracał do domu pełen nowych pomysłów i doświadczeń, które niewątpliwie wykorzysta w swojej dalszej edukacji.

 

 

1 miejsce:
Klaudyna Krupa, Aleksandra Gołębiewska, Witold Kuleczko, Karolina Konopka, Anna Sitarz, Joanna Krowiranda

 

2 miejsce:
Alina Lis, Karolina Pietryka, Estera Cłapińska, Sylwia Drzycimska, Olga Swarbuła, Joanna Ciępka

 

3 miejsce:
Natalia Piegza, Nina Niepsuj, Krystyna Smołka, Marcin Żebrowski, Ilona Woźniak

 

Wyróżnienie:
Monika Żuk, Anna Maciejewska, Rafał Purzyński, Paweł Skworzec, Dominika Zarówna

Wyróżnienie:
Aleksandra Rodak, Aneta Kominiak, Dominika Misterka, Justyna Szałkowska, Maciej Pilny, Ewa Śpiewak

Wyróżnienie:
Katarzyna Sadło, Karolina Pieniążek, Mateusz Zieliński, Michał Gosk, Sylwia Kwiatkowska

 

Opracowały:

 

 

                                                                                                                                                  K.Krupa, J.Mysona, N.Piegza 

Kreacja przestrzeni

 

 

SPACE DAY

 

Coroczne wydarzenie, które zrzesza studentów UEK-u i nie tylko! 

Sprawdź!

 

 

KRYTYCY - NIE EKSPERCI

Zachłannie czerpiąc wiedzę, zarażamy pasją!

Sprawdź!

 

WARSZTATY URBANISTYCZNE

Międzykontynentalna nauka i zabawa. 

Sprawdź!

 

BADANIA NAUKOWE 

 

Coś co wychodzi spod kołowego pióra. 

Sprawdź!

 

 

POZNAJ NAS!

NAPISZ DO NAS

 

 ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
knurbanistyki@gmail.com


 

Działaj kreatywnie!

Możesz więcej - dołącz do nas już dziś!